Keď som si pripravovala rozhovor s Tinou Zlatoš Turnerovou, zistila som, že je veľmi ťažké pri tejto výnimočnej a veľmi inšpiratívnej žene vybrať len pár otázok…ako prvá ma napadla otázka: prečo máš na ruke vytetovaného Mickey Mouseho. ?? Začať by som mala asi trošku oficiálnejšie, ale verím, že aj k Mickeymu sa dostaneme…? Tina je žena, ktorá určite tancuje s vlkmi :), dokonca má jedného vytetovaného na prste a jedného – živého doma! Sama o sebe vyhlasuje, že je rebelka a ja si myslím, že má jeden mimoriadny talent: TALENT NA ŽIVOT NAPLNO! Keď vstúpi do miestnosti, príde s ňou neskutočná dávka energie a ženskej krásy! Jej smiech je šibalský a jej oči sú nezabudnuteľné. Je matkou, manželkou, spisovateľkou, fotografkou, bloggerkou, umelkyňou, beach-volleyballistkou, trénerkou, expertkou na optimálnu výživu a funkčnú kondíciu, cestuje, moderuje, konzultuje nielen výživu, ale aj osobnostný rozvoj, vidíte ju v časopisoch, v televíznych reláciách, počujete ju v rádiu, vydala napr.niekoľko DVD-čiek cvičení pre ženy a xy článkov na túto tému v lifestylových časopisoch… takto by mohol ešte chvíľku pokračovať zoznam jej úspechov. Za každým znich stojí tvrdá práca a odhodlanie BYŤ NAJLEPŠOU VERZIOU SAMEJ SEBA! 

 

IMG_3489

Už dlhú dobu sledujem stránku a blog http://www.vladozlatos.com, ktorý spolu s manželom Vladom vediete. Vašim hlavným heslom je: Staň sa lepšou verziou samého seba! V akých oblastiach života by mal podľa teba človek rásť, aby sa stal lepšou verziou samého seba??? 

Mojou životnou teóriou je KOMPLEXNOSŤ! To znamená žiaden jeden vyhranený smer, ktorý v živote preferujem. Čiže nefungovať štýlom: Budem perfektná športovkyňa, ale kašlem na to, aká budem matka, alebo manželka, je mi jedno, či mám nejaký všeobecný informačný rozhľad…Tak toto NIE :)…Na našich prednáškach, v našom blogu atď nám ide o to, aby sa ľudia zamýšľali nad tým, ako sa stať najlepšou verziou samého seba a ako využiť osobný potenciál vo svojom živote vo všetkých možných oblastiach. Len tak môže človek cítiť spokojnosť so svojim bytím. Život je tak bohatý a pestrý, že by bola obrovská škoda, ak by sme za tú našu krátku existenciu na tejto zemi prišli o toľko úžasných vecí, ktoré nám život ponúka. Našim hlavným cieľom je vzdelávať a prinášať čo najhlbšie a najvýživnejšie informácie pre ľudí v oblasti športu, ale to veľmi úzko súvisí aj s našim uvažovaním. Tá mentálna rovina toho, aký som človek, aké vyznávam hodnoty, aké mám priority, akú mám životnú filozofiu, to všetko sú faktory, ktoré nezvratne ovplyvňujú, ako sa potom chovám ku sebe samému, ku svojim najbližším, ku svojmu pracovnému okoliu, k životnému prostrediu. Na našom blogu sa snažíme generovať aj články, ktoré sa venujú nielen zdraviu,ale aj týmto témam. Napríklad jeden z posledných našich článkov je venovaný tomu, ako mať správny postoj k vnútornému dialógu, vzťah k sebe je extrémne dôležitý a odvíja sa práve na báze nášho vnútorného dialógu. Aká je prvá veta, ktorú si poviete, keď sa zobudíte??? Ak vonku prší, každý to vníma ako niečo negatívne. Pritom stačí, ak iba zmeníme postoj k tomu, ako vnímame dážď ako taký. Dážď je blahodárny, je súčasťou prírody a treba brať veci také, aké sú 🙂 …

 

IMG_3505

S Vladom tvoríte krásnu rodinu, ktorú aj prezentujete v podstate ako svoj životný projekt “Zlatoš family”. Čo sa zmenilo vo vašich životoch po príchode vašej úžasnej Amélie!?

Pre mňa je rodina nemenný stav. Určite som neočakávala, že všetko ostane rovnaké. Je to obrovská zmena, zásah do života muža, ženy. Starostlivosť o dieťa absolutne zmení váš životný štýl, zmení vaše priority, postoje a to nieje jednoduchá vec, ak to človek chce robiť zodpovedne a chce to robiť tak, ako by to malo vyzerať v tej najlepšej možnej verzii ?. Nerada vidím, keď sa rodiny rozpadajú, pretože partneri nedokážu trošku potlačiť svoje potreby, ktoré by už možno nemali byť až taká priorita, keď príde dieťa na svet. Ale takisto sa mi nepáčia ani extrémy, keď sa rodičia upnú iba na formu lásky k dieťaťu a už v ich živote nič iné neexistuje. Adaptabilita na zmeny, ktoré sa dejú v živote s dieťaťom je takisto extrémne dôležitá. Iný život žijete s dieťaťom do jedného roka, iný život žijete s dieťaťom, ktoré má napr.5 rokov, ako Amélia. Nikdy by som si nebola pomyslela, že sa takto nájdem v roli matky a manželky. Vnútorne ma netlačili biologické hodiny, nemala som potrebu hľadať manžela a rodinu som veľmi neplánovala. Tým, že som stretla práve Vlada, s ktorým sme sa “našli a zapadli do seba ako lego”, prirodzene to vyústilo na základe čistej lásky k tomu, že sme si založili rodinu a považujem to za obrovské šťastie.

 

FullSizeRender 43

Na čo kladiete s Vladom dôraz pri výchove vašej dcéry? Ako ju vychovávate?

Môžem povedať veľmi úprimne, že určite Améliu nevychovávame štandardne. ? Ja mám ohromnú pamäť do detskej mysle a dobre si pamätám, čo všetko mi prekážalo, čo sa mi nepáčilo, pamätám si s čím som nesúhlasila ako dieťa. Teraz sa snažím pozerať na veci detskými očami. Amélia má v nás svojim spôsobom takých kamarátov, rovesníkov, pretože sme s Vladom obaja také večné deti. Považujem za veľmi dôležité, zostať v mysli dieťaťom a pozerať sa na veci s vedomosťami a skúsenosťami dospelého, ale očami dieťaťa. Vo výchove nepoužívame zákazy. Snažíme sa o to, aby Amélia veci chápala. Ak niečo nechápe, snažíme sa jej to dobre vysvetliť. Ako rodičia sa stále učíme :). Nikdy na ňu napríklad nerozprávam zhora, rozprávam sa s ňou s očí do očí, nekričím na ňu, nepoužívame fyzické tresty. Netlačíme dieťa iba do niečoho, čo by sme chceli my. Existujú rôzne verzie výchovy, ale tá verzia, ktorou je vychovávaných 90% detí na Slovensku sa nám nepáči, preto sme sa rozhodli pristupovať k výchove trochu inak.

17201383_10211976489112812_3688121310604268997_n

 

 

 

Ako ste uvažovali vy, keď sme mali 5 rokov? Ako uvažuje malá Amélia, si môžete vypočuť v roztomilom rozhovore s jej otcom Vladom na podcaste Zlatoš family TUhttps://itun.es/sk/Pf7Ocb.c

 

 

 

 

IMG_4501

Niekedy mám pocit pri sledovaní vašich sociálnych sietí, že máte milión aktivít a takisto veľa cestujete. Vo svojej práci stretávam ženy, ktoré často nestíhajú ani len domácnosť a dieťa. Ako zvládaš toľko úloh, aktivít, rolu matky, manželky, podnikateľky, profesionálneho športovca, umelca atď…?? Aké je tvoje tajomstvo?

Myslím, že je to SUPERSILA človeka, že čím viac má povinností z rôznych oblastí, tým viac je schopný stíhať. Ak mám viac povinností, zapínam akoby turbíny, ale aj moja energia sa vďaka povinnostiam drží v horných krivkách. Ak mám deň voľna, je to premňa to najhoršie, čo môže byť ? …Chcem deň využiť čo najlepšie, pretože nikdy nevieme, čo bude zajtra. Ľudské  telo je veľmi krehká existenia biologického materiálu, o ktorom vieme ako ľudstvo veľmi málo a nevieme, kedy sa nám čo môže stať. Sme tak zraniteľní a nikde nieje napísané, že zajtra sa zobudíme rovnako zdraví a s rovnakými možnosťami ako dnes. Ja musím mať večer ten pocit, že som urobila maximum toho, čo som mohla urobiť. V takomto móde fungujem dlhé roky a mám z toho dobrý pocit. Oveľa lepší, ako keby nerobím nič. ? Na tento životný štýl je však naviazaná prísna životospráva, výživa. Nemôžem si dovoliť zasadnúť v nedeľu ku koláčom a tortám, keď viem, že ďalší deň sa mi bude zle vstávať a môj pracovný týždeň bude mať úplne iný energetický charakter, ako keď sa stravujem striedmo. V mojej knihe dezertov mám zdravšie úpravy koláčov, ale vždy to bude len koláč :). Musím vedieť, čo si kedy môžem dovoliť, čo si za čo môžem dovoliť. Všetko má svoju cenu a tú cenu za všetko čo v živote robíme, zaplatíme vždy my sami. Vysokoobrátkový život vyžaduje nastavenie úplne iného režimu… ?

 

IMG_3507

Myslíš, že veľa ľudí nežije tak naplno, lebo sa nachádza v komfortnej zóne?

Komfortná zóna je absolútne peklo! Nič sa nenaučím, nikam sa neposuniem, nič nepotrebujem, ležím si niekde. My sa s Vladom nevyžívame iba vo veciach, ktoré nám spôsobujú len pozitívne pocity. Práve naopak, my tie pozitívne pocity čerpáme z vecí mimo komfortnej zóny. Časom potom vidíme tie benefity a prínosy ktoré to pre nás má. Ísť behať v tme, v mraze, v lese je už pre mňa určitá komfortná zóna. Veľmi sa na to teším, je to výzva, je to pre mňa vzušujúce a ten dobrý pocit, ktorý potom mám je na nezaplatenie. Ja som závislá na pozitívnych pocitoch, ktoré získam, keď niečo prekonám, nie na pozitívnych pocitoch v zóne pohodlia.

 

FullSizeRender 41

Akú knihu / knihy momentálne čítaš? 

Ja mám knihy všade ? a nikdy nečítam len jednu knihu. V každej kabelke mám nejakú knihu, knihy mám na stole, v aute, všade. Na rýchločítanie mám napríklad čínske porekadlá a básničky. Nečítam len literatúru faktu z oblasti výživy a pohybu v ktorej pôsobíme, čítam rôzne druhy kníh. Beletriu vôbec nečítam, mám dosť bohatú fantáziu, aby som si vytvorila bohatstvá vo svojej hlave. Páči sa mi východné umenie, zenové teórie, knihy všeobecne ma fascinujú. Knihu potrebujem držať, nie čítať z ipadu, alebo počítaču. Mám rada knihy z antikvariátu, ktorú už niekedy niekto držal predomnou. Knihy nám dotvárajú naše myslenie, otvárajú nám iné spektrá, iné pohľady na veci a to je ohromne obohacujúce.


 

11900000_10207777519422939_5953918761280917795_n

Mám doma tvoje knižky, sledujem tvoj módny štýl, veľmi sa mi páčia tvoje obrazy, fotky…z tvojej prezentácie je veľmi cítiť, že si sama sebou a nenecháš diktovať, aká máš byť a ako máš žiť. Čo by si poradila ženám pri “hľadaní samej seba?”

Zisti, čo máš rada a rob to najviac, ako sa dá! Možno je to zjednodušene povedané, ale je to prvý schodík k tomu, ako sa nájsť a ako byť šťastná v živote. Existuje veľa ľudí, ktorí navonok pôsobia že “fajn”, majú rodinu, prácu atď…ale vo vnútri cítia, že nežijú naplno, že im niečo chýba. A takýto pocit by sme zo života nemali mať. Nedá sa však univerzálne radiť. Často sa ma ženy pýtajú, ako si napr. nájsť ideálneho partnera. Ja osobne si mylím, že život bol vytvorený na život vo dvojici a je to jedna z najdôležitejších úloh nás žien, nájsť si adektvátneho a dobrého partnera. Ak nemám vnútornú sebaistotu, sebavedomie, mám problém vyliezť z domu a nie ešte niekoho schopného presvedčiť, že sa oplatí somnou žiť…Preto si musím uvedomiť vlastné kvality, zamakať na nich, byť na seba hrdá a byť hrdá na to, po akej ceste idem. To musí byť na prvom mieste a potom môže prísť niekto, kto to ocení. Ak sa mi na sebe niečo nepozdáva, tak to zmením! Dnešný svet je tak širokospektrálny a všetko sa posúva obrovskou rýchlosťou. Potrebujem si uvedomiť, že mám možnosť urobiť zmenu v čomkoľvek. Aj čo sa týka nášho ženského vizuálu. My ženy 24 hodín riešime aké máme vlasy, prsia, zadok…nemalo by to byť pre nás neustále zaťažujúce. Sú dôležitejšie veci na svete, ale aj vlastný vzhľad môžeme zobrať pod kontrolu. Dá sa na sebe popracovať po všetkých stránkach! Naučme sa vylúčiť akýkoľvek negativizmus, ktorý ohrozuje naše mentálne zdravie. Na druhej strane: pocit maximálnej spokojnosti so sebou nemusí byť úplne na mieste ?. Najoptimálnejšia je zlatá stredná cesta a nájsť ju v živote je veľmi ťažké.

 

“Zisti, čo máš rada a rob to najviac, ako sa dá! Možno je to zjednodušene povedané, ale je to prvý schodík k tomu, ako sa nájsť a ako byť šťastná v živote.”

 

12718021_10209638740432301_8475224486260192964_n

Prečo máš na ruke Mickey Mouseho? ?

Na ruke mám Mickey Mouseho, aj vlka, aj Poseidona, atď…To sú veci, ktoré ku mne patria. Už niekedy v 8 rokoch som sa zamilovala do postavičky Mickeyho. Mickey a jeho žena Minnie sú veľkí sympaťáci ? a pre mňa je to znak OKAMŽITEJ POZITÍVNEJ EMÓCIE! Ale že okamžitej! Pozitívnych impuzov nikdy nieje dosť! Všetko okolo seba treba smerovať k najpozitívnejšiemu, ako sa dá. Toto tetovanie vzniklo v čase, keď som chodila dosť často mimo Európy, po turnajoch. Mickey je môj kamoš od detstva a sprevádza ma na cestách. Keď som napríklad prehrávala zápas v beach volleyballe, bolo veľmi ťažké nájsť v sebe mód myslenia: “OK, nevešaj hlavu!” Vždy keď som sa pozrela na toho Mickeyho, bol to akoby impulz zvonka s víťazným gestom. A to mi vždy dodalo energiu, že je so mnou niekto a nie som v tom sama.

 

“Pozitívnych impuzov nikdy nieje dosť! Všetko okolo seba treba smerovať k najpozitívnejšiemu, ako sa dá.”

IMG_3488

Instagram: @tinaturnerova

Zdroj fotiek: Fb archív Tina Turnerová:

https://www.facebook.com/tina.turnerova

Message Us