Mení životy žien. Jej darom je byť mostom… Mostom, ktorý spojí ženu s vlastnou spiritualitou a výnimočnosťou. Pomáha ženám znova počuť vo svojom srdci hlas bohyne. Bohyne, ktorou sme už od narodenia, len sme pod tlakom problémov, programov a predsudkov možno trošku na ten hlas pozabudli. Tinu Kuchárekovú som stretla už dávno, dávno pred rokmi. Pracovala v korporátnom svete. Už vtedy vo mne zanechala výnimočný pocit. Pár krát sme spolu posedeli pri káve a hovorili o živote. Netuším, ako je to možné, ale už vtedy som cítila, že sedím tvárou tvár žene, ktorá ovplyvní môj život. A tak sa aj stalo. TINA KUCHÁREKOVÁ je mamou 2 úžasných detí, manželkou, majiteľkou tanečného štúdia ŠANCATANCA. Som rada, že som mohla trošku pozorovať, ako mení svoj život a žije svoje sny. V jej očiach je skrytá studňa plná lásky, za jej úsmevom sa skrýva obrovské množstvo porozumenia, ku ktorému nepotrebuje slová. Aj ona máva určite zlé dni a nálady, aj ona rieši tie isté otázky, ako my ostatné… Len to z môjho pohľadu robí s úžasnou sebaláskou, prijatím a so silou, ktorú nachádza nielen v sebe, ale aj v prírode, v histórii, v dávnych tradíciách a rituáloch. Aj keď sa nestretávame tak často, ďakujem, že môžem byť jej priateľkou… a samozrejme, Tinka, ĎAKUJEM Ti za úžasné odpovede na moje zvedavé otázky… Tak poďme teda na to:

 

11164687_10153806833197166_3131536474348699544_n

1.Tina, pracuješ so ženami, vedieš úspešné štúdio tanca, pohybu a osobného rozvoja ŠANCA TANCA v Bratislave a osobne vedieš “ženské kruhy”…čo je vlastne náplňou tvojej práce???

Práve dnes poobede napríklad idem do veľkej korporátnej firmy, kde som kedysi po vysokej škole jeden rok pracovala. Pozvali ma tam práve preto, aby som porozprávala, čo sú vlastne ženské kruhy a kto na ne chodí. Ja to vnímam tak, že som si toto poslanie nezvolila, ale ono si vybralo mňa. 🙂 Sú v živote niekedy momenty, kedy akoby zrazu všetko doklapne a vy viete, že sem ste smerovali, že sem ste boli vedení. Taký moment som zažila potom, ako som viedla svoj prvý ženský kruh. Predtým som učila ženy tancovať brušné tance, aj tam sme pracovali so ženskosťou, s energiou panvy a nášho lona. Aj tam som občas nenápadne vložila nejakú meditáciu a podobne. Neskôr som pochopila, že aj brušný tanec je nejakou “formou” a v tej chvíli bol pre mňa zväzujúci. Ženské kruhy vedú mnohé ženy, preto môžem hovoriť iba o spôsobe, ktorým pracujem ja: na mojich ženských kruhoch veľa tancujeme, hýbeme sa, uvoľňujeme z tela zaseknuté energie a bloky, pričom dovoľujeme odchádzať pocitom, ktoré s tým súvisia. Občas je tam plač, hnev, dokonca krik, ale veľmi často radosť a uvoľnenie. 🙂 Zmyslom mojej práce je posiľňovať ženy, aby si vážili samé seba a aby vedeli prekuknúť určité “vzorce v spoločnosti”,  ktoré sú nám na nič, sú v našom živote zbytočné.

2.Ako si sa dostala k tomu, čo robíš?

Na túto otázku som už asi odpovedala :-), ale spomenula by som ešte dôležité stretnutie s mojou učiteľkou z Glastonbury, Katinkou Soetens. Ona ma inšpirovala a cez ňu som precítila aj svoju cestu. Ďalšou inšpiráciou bolo samotné miesto Glastonbury, ktoré som navštívila, vraj bájny Avalon a jeho sloboda a uvoľnenosť, kde ženské a mužské energie spolu nebojujú, ale dopĺňajú sa. Dostala som aj mnoho podpory od žien, kamarátok, rodiny a rôznych spriaznených duší.

3.Aké je tvoje životné poslanie???

Posilovať v ženách “videnie seba”, aby videli svoju krásu, cítili svoju hodnotu, aby mali rešpekt voči sebe, jedna voči druhej navzájom a voči mužom. Aby sme sa učili, čo je to znovu žiť v sesterstve, láske a plynutí v bytí, aby sme znovu nacítili, čo je to ženskosť.

 

img_5769

 

4.Si brušná tanečnica, čo pre teba znamená tanec???

Brušné tance sa objavili kdesi na začiatku mojej cesty, teraz sa im už nevenujem. Tance som učila cca pred 10-15 rokmi, neskôr som porodila dve deti a moja cesta životom sa menila. Teraz vnímam, že všetci sme tanečníci, že je to jeden zo spôsobov, ako sa duša vie prejavovať a komunikovať s nami. Sama chodím na 5 rytmov Gabrielle Roth a v tanci nachádzam úžasnú slobodu, liečenie, radosť a ľahkosť. Tanec vnímam ako nástroj na spájanie sa s tým, čo je v nás božskou iskrou. Na ženských kruhoch povzbudzujem ženy, aby vnímali svoj tanec a svoje telo, ale aj aby prekračovali vzorce, v ktorých sú zvyknuté v tele fungovať, aby sa tým, že niečo zmenia vo svojom pohybe, mohlo zmeniť aj niečo vnútorné. Nazývam to intuitívny tanec…

5.Aké vlastnosti sa snažíš vo svojich deťom podporovať???

Podľa mňa dieťa najviac potrebuje cítiť lásku, byť milované a podporované. Cítiť našu prítomnosť,. Deťom potrebujeme dávať láskyplné hranice, viesť ich svojim príkladom a dávať im pocit bezpečia. Nie som veľmi príkladná matka 🙂 , čo sa týka hier a napríklad vyrábania vecí (na to majú moje deti mojich rodičov 🙂 ), ani denno-denne nevyváram zdravé dobroty a mnohé veci ma s deťmi nebaví robiť. Veľa sa však spolu rozprávame, mám ich dôveru, čo si veľmi vážim a veľa chodíme na výlety. Snažím sa ich zapájať do vecí, ktoré robíme spolu ako rodina a dúfam, že im ukazujem, čo je láska.

6.Veľa žien cíti, že žije život bez spojenia so svojim vnútrom / svojou dušou…čo by si im poradila? Ako to spojenie znovu obnoviť ???

Nielen veľa žien žije bez tohto spojenia s dušou, ale aj mužov. Taký je proste svet západného človeka. Veľa ľudí berie psychiatrické lieky a zdá sa im to normálne riešenie. Duša sa však nedá celkom umlčať a preto mnohí ľudia začnú hľadať toto spojenie, až keď ich k tomu dovedie choroba, depresia alebo nejaké vyhorenie, či panické ataky. Pre iných je takýmto budíčkom nejaká dramatická udalosť, havária, rozvod či rozchod s milovanou osobou, alebo smrť milovaného človeka. Vtedy sa začne hľadanie.. A ako sa cíti žena, ktorá nemá spojenie so svojou dušou? Vysychá, pretože ju nič zvnútra nevyživuje. Nežiari a nemá v sebe iskru. Nie je šťavnatá a radostná. Nevie, kto je, kam smeruje. Nevie, čo chce, je zmätená a nešťastná. Možno aj priveľa pracuje, aby ospravedlnila svoju existenciu. A ako sa opäť nájsť? Nechaj sa viesť svojou radosťou a citom. Tam, kde ťa to teší. Tam, kde by si svoje činnosti robila aj zadarmo a tam, kde ti je dobre. A potom, keď takúto činnosť nájdeš ( spev, tvorenie, maľovanie, tanec, tvorivosť ), rob ju čo najviac, ako medicínu pre seba. Nechaj sa viesť srdcom. To znamená, že to možno nebude praktické, že to možno zdanlivo nebude mať zmysel, že za to nebudú peniaze, že ťa za to nikto nepochváli a možno sa budú ostatní čudovať, prečo to robíš. Ale keď pri tej činnosti cítiš v sebe radosť a lásku, si na správnom mieste.

 

fullsizerender-46

7.Ako vyzerá bežný deň Tiny Kuchárekovej? 🙂

Mám to šťastie, že každý môj deň môže byť iný a nemusím dodržiavať nijakú rutinu pracovného dňa. Väčšinou vezmem deti do školy a potom mám čas venovať sa svojmu telu, duši a tomu, čo ma obklopuje ( plávam, tancujem, idem na masáž, ku kozmetičke, čítam, píšem, meditujem, stretávam sa s ľuďmi, vybavujem praktické veci, nakupujem, varím, tvorím, upratujem, komunikujem so svojimi kolegyňami zo ŠancaTanca, vymýšľame nové činnosti) a potom opäť idem po deti a idem s nimi na krúžky. Večer sme všetci spolu, čítame, kúpeme sa, rozprávame sa. Som ranné vtáča, ktoré kľudne vstane o 6:00, ale večer som veľmi skoro unavená :-). Ženské kruhy sprevádzam vždy v stredu večer a občas mávam víkendové workshopy. Sama sa tiež workshopov zúčastňujem a milujem to! A veľmi rada trávim čas aj so svojím mužom.

 

img_5760

8.V západnej kultúre kultúre je sesterstvo žien veľmi netradičná vec, skôr medzi nami ženami panuje tak trochu súťaživosť a rivalita. Myslíš, že môžeme toto spojenie postupne obnoviť ??? Ako?

Práve preto, že sme minimálne 2000 rokov žili v patriarchálne usporiadanej spoločnosti, my ženy častokrát vôbec nevieme, čo je sesterstvo a ako ho žiť, ako ho mať medzi sebou. Často ani nevieme, že to, čo je nám podsúvané ako “ženské”, také vôbec nie je a zase je to len trik patriarchálnej kultúry. Kedysi existovali mierumilovné civilizácie, kde Bohyňa bola súčaťou života ľudí (mužov aj žien), kde bola úcta a rešpekt k ženám súčasťou bežného života. Takouto civilizáciou bola napríklad minojská kultúra ( urobte si výlet na Krétu a nacíťte sa do nádherných malieb, fresiek, krásy, ktorá bola jednoducho všade ). V tejto civilizácii sa nenašli zbrane a neviedli sa v nej vojny, paláce a chrámy sa kľudne stavali v údoliach a nie na kopcoch, pretože sa nikto nebál napadnutia. Vládol tam mier, kľud, láska, spolupráca a úcta. Čo sa stane so spoločnosťou keď z nej zmizne úcta k ľudskému životu ( k nositeľke ľudského života – žene ). Vojny, násilie a arogancia, hierarchia, otroctvo a súťaživosť. Ale teraz treba byť ešte citlivejší na patriarchálne vnímanie sveta. Napríklad ženy sú časopismi jemne tlačené do toho, aby sa snažili vyzerať ako jeden ideál. Aby nemali krivky. Aby rodili deti spôsobmi diktovanými spoločnosťou. Aby pracovali ako muži. Aby medzi sebou súťažili a nepodporovali jedna druhú. Aby klebetili a nedôverovali si. Aby neprejavovali priveľa emócií, pretože budú označené za hysterické. Aby aj počas menštruácie robili všetko tak ako inokedy. Aby nerešpektovali svoje cyklické telo, ale aby sa vyrovnali mužom. Dokonca aby boli ešte silnejšie než muži. Pozor na to, toto všetko nám nijak nesprospieva, strácame tu svoju ženskosť, nie je nám to prirodzené a ubližujeme si tým.

9.Čo je teda to sesterstvo? A čo by si chcela zaželať ženám, ktoré čítajú Tvoje riadky?

Tvoje sestry, budú pri Tebe stáť, aj keď budeš slabá. Nikdy nezradia Tvoju dôveru. Občas Ti jemne naznačia, že sa vzďaľuješ sama sebe, alebo že niekomu ubližuješ. Budú Ťa podporovať, keď budeš nieťo tvoriť, budú pri Tebe stáť, aj keď o sebe pochybuješ. Budú vnímať Tvoje silné aj slabé stránky, budú sa s Tebou smiať a budú s Tebou plakať. Budú Ťa držať v objatí, keď niet slov a keď je bolesť priveľká. Upečú Ti koláč, vypočujú Ťa aj v noci, postarajú sa o Tvoje deti. Budú ťa s nadšením podporovať v tom, v čom si “doma”. Budú ťa prijímať takú, aká naozaj si. Budú ťa mať rady tučnú aj chudú, s make-upom aj bez neho. Budú Ti držať priestor, keď si možno hysterická a unavená a keď nedokážeš vidieť pravdu. A nezľaknú sa Ťa ani vtedy, keď budeš vo svojej sile, keď budeš naozaj úžasná a žiarivá. Budú sa tešiť z Tvojich úspechov a sledovať, ako s Teba vyžaruje radosť. Budú ťa milovať takú, aká si. Všetkým ženám, ktoré dočítali až sem, želám, aby mali okolo seba čo najviac takýchto sestier a aby samy vedeli byť takýmito sestrami.

 

img_5767

 

Message Us