Slnko už naberá svoju letnú silu a to je ideálny čas na tému, ktorá sa týka každej druhej slovenskej ženy.

Opaľovanie a fotostarnutie, fototoxická reakcia našej pokožky, pehy, poškodenie od slnka, hnedé fľaky, HYPERPIGMENTÁCIA!

…nič vábivé, ani estetické.

Ako pigmentové škvrny vznikajú? Ako im predchádzať??? Ako sa správne opaľovať?

Sfarbenie našej pokožky je podmienené jej hrúbkou, prekrvením, premastením a predovšetkým množstvom kožného  farbiva – MELANÍNU. Melanín produkujú pigmentové bunky “melanocyty”. Farbivo melanín býva v spodných vrstvách epidermy rozdelené rovnomerne ( jednotné opálenie ), alebo sa na niektorých miestach z dôvodu poškodenia melanocytov hromadí a vytvára kontrastne sfarbené – menšie, či väčšie plochy, PIGMENTOVÉ ŠKVRNY. Intenzita týchto škvŕn, ich počet a sfarbenie sa vždy zhoršuje vplyvom slnečného žiarenia, ktoré tvorbu pigmentu stimuluje. 

Príčinu pigmentových škvŕn je niekedy ťažké vystopovať. Môžu sa objaviť počas tehotenstva, v dôsledku užívania antikoncepcie, pri hormonálnych poruchách, či zápale vaječníkov. Vznikajú na miestach po akné, pri nesprávnej starostlivosti o pleť po jej ošetrení dermatologickými prístrojmi, vznikajú po opaľovaní v soláriách.

VZNIK HYPERPIGMENTÁCIE VŽDY STIMULUJE SLNEČNÉ ŽIARENIE a vytvárame si ich my – nesprávnou starostlivosťou o pleť a nedostatočnou ochranou pleti pred slnečným žiarením!!! 

 • Vedeli ste o tom, že UV žiarenie spôsobuje predčasné starnutie pleti a poškodzuje jej zdravé fungovanie? UVA žiarenie preniká hlboko do kože, ničí funkciu kolagénu a elastínu, poškodzuje kolagénovú sieť, ktorá zabezpečuje pevnosť našej pleti, vysúša – dehydratuje pleť, spôsobuje okamžité pigmentové škvrny, vyvoláva alergie, podporuje rakovinu kože. UVB žiarenie spáli pokožku, vyvoláva sčervenanie, poškodzuje DNA pleťových buniek, spôsobuje neskorú pigmentáciu a rakovinu kože.

 

 • Vedeli ste o tom, že opalovací krém na telo NIEJE URČENÝ NA TVÁR???  Na ochranu pokožky tváre vždy použite na to určený ochranný prípravok. Uistite sa, že váš pleťový ochranný krém, BB krém, alebo makeup obsahuje OKREM OCHRANNÉHO FAKTORU aj MINERÁLNE BLOKÁTORY a PA ochranu.   Čo tieto názvy znamenajú???
 1. Ochranný faktor SPF alebo OF vyjadruje stupeň absorbcie UVB žiarenia a ukazuje nám, ako dlho môžeme zostať na slniečku bez spálenia kože. Ak ste FOTOTYP 1, môžete zostať na slniečku cca. 5 minút, ak ste fototyp 2, môžete sa opaľovať 10 minút, ak ste fototyp 3 tak cca 20 min, kým vaša pokožka sčervená. OF tento čas predlžuje násobkom uvedeného čísla. ( OF 6 – 10 nízky, OF 15 – 25 stredný, OF 30 – 50 vysoký )
 2. PA ochrana je japonská stupnica ochrany pokožky pred UVA/UVB žiarením, počet + pri PA symbolizuje silu UVA ochrany.
  PA rating systém Doba ochrany proti UVA žiareniu
  PA+ Poskytuje ochranu proti UVA na 2-4 hodiny.
  PA++ Poskytuje ochranu proti UVA na 4-8 hodín.
  PA+++ Poskytuje ochranu proti UVA na viac než 8 hodín.
 3. Minerálne blokátory vytvárajú na pokožke film, ktorý neprepúšťa UVB žiarenie. Práve UVB žiarenie má jednu dobrú vlastnosť, okrem množstva tých negatívnych. V koži podmieňuje tvorbu vitamínu D. Možno sa zdá, že sme sa dostali do začarovaného kruhu….Ako získať vitamín D a pritom si nezničiť pokožku?? Aby ste získali zo slniečka vitamín D,  museli by ste celoročne vystavovať tvár a ruky slnečnému žiareniu aspoň 30 minút denne, ideálne v čase okolo obeda. V takom prípade by ste mali vitamínu D DOSTATOK ( a zároveň by ste mali zdevastovanú pleť bez hydratácie, s fototoxickou reakciou, poškodeným kolagénom atď!)  Získavanie potrebného množstva vitamínu D však v dňoch, keď je slniečko pod mrakom veru nieje možné a počas tropických dní je pre naše zdravie a zdravie našej pleti pobyt na obednom slnku rozhodne neželaný, práve z dôvodov, o ktorých píšem. Preto doporučujem jednoduché a zdravé riešenie: OCHRANU PRED SLNEČNÝM ŽIARENÍM v kombinácii s výživovým doplnkom NUTRILITE VITAMÍN D , ktorý nám doplní potrebnú hodnotu vitamínu D celoročne. Vitamín D je potrebný nielen pre naše zuby, kosti a svaly, pri vstrebávaní a udržaní kalcia v tele, výrazne podporuje imunitný systém a pôsobí ako prevencia proti onkologickým ochoreniam.
 • Vedeli ste o tom, že MULTIKAROTÉN od NUTRILITE zmes prírodných karotenoidov – pomáha vašej pokožke k nádhernému opáleniu? Zároveň chráni naše bunky pred volnými radikálmi a pred oxidačným pôsobením zo slnečného žiarenia. 

A ešte pár slnečných tipov:

Správna starostlivosť o pokožku po opaľovaní je rovnako dôležitá, ako jej ochrana. Na opálenú pokožku tela používajte G&H telové mlieko REFRESH s ALOE VERA, ZELENÝM ČAJOM a s EXTRAKTOM Z HROZNOVÝCH JADIEROK. Na tvár používajte hydratačnú kolekciu HydraV a personalizované sérum Signature Select. Ak plánujete pobyt na slnku, NIKDY VŠAK NEOUŽÍVAJTE SÉRUM S AKTIVÁTOROM S – proti pigmentovým škvrnám. 

– Na tvár používajte pred opalovaním BB, alebo CC krém od ARTISTRY, sú to moje top produkty, BB krém nechýba v žiadnej mojej plážovej taške, keďže neobsahuje farebný pigment, pokožku iba prežiari, hydratuje a chráni.

– Počas horúcich dní dbajte na zvýšený pitný režim, používajte OBROVSKÝ KLOBÚK ( aby vytvoril na vašej tvári tieň ) a slnečné okuliare ( zabránite tým pigmentáciám v okolí očí )

…Slnečné žiarenie je najnebezpečnejšie medzi 11 – 15 hodinou!!!! Ak máte prirodzene tmavší typ pokožky a nespálite sa, neznamená to, že na vás nepôsobia nebezpečné UVA/UVB lúče. Pokožku si CHRÁŇTE! 

– opalovať sa začnite POSTUPNE. Najskôr 10 – 15 minút, pretože ak hneď zhoríte, koža sa ošúpe a miesto krásneho opálenia získate akurát tak nepekné šupinky odumretej kože.

ak už pigmentové škvrny máte, OF používajte celoročne a nikdy si neopaľujte tvár. Nie, ani s ochranným faktorom. NIKDY! Používajte produkty s vysokým obsahom vitamínu C, obnovujúci peeling a nové personalizované sérum s aktivátormi H + S + B. Počas horúcich letných dní však iba NA NOC!

VY: Ak budem používať kvalitnú ochranu na pleť, znamená to, že si tvár neopálim? 

KP: Nie, tvár si neopálite. Ja osobne si napríklad neopaľujem tvár nikdy a to cielene. Radšej použijem o 2 odtiene tmavší makeup, alebo CC krém, aby som tón pleti prispôsobila k telu, než by som po lete potom so slzami v očiach riešila hyperpigmentáciu, poškodenie kolagénu a predčasné starnutie. Celkom logické a jednoduché riešenie, nie? 

Daniela – beauty coach KP 

 

Verím, že vám moje tipy pomohli správne sa pripraviť na “slnenie” 🙂 … ak máte nejaké otázky, rada ich zodpoviem a poradím vám.

Za team KP, ladyD

 

Produkty, ktoré vám pomôžu udržať zdravú pokožku v lete: 

BB krém ARTISTRY ( podkladová báza – ideálna do plážovej tašky ) 118209

CC krém ARTISTRY 118207 ( odtieň light-medium, letná forma makeupu )

G&H Telové mlieko REFRESH 118104 ( aplikujte na pokožku celého tela denne a vždy po opaľovaní )

Signature Select personalizované sérum s aktivátormi H + S + B ( sérum určené počas slnečných dní len na nočné použitie )

ARTISTRY pokročilý prípravok kyselina hyaluronová + vitamín C ( počas slnečných dní len na nočné použitie ) 120524

Prírodný multikarotén NUTRILITE™ 109538 ( 3 kapsule denne )

Vitamín D NUTRILITE™ 119797 ( Po jedle s obsahom tukov – 1 tableta denne )

 

 

Message Us