Môj dnešný pozitívny blog začnem dôležitou otázkou:

Stáva sa ti občas, že dni utekajú a utekajú a ty sa nehýbeš z miesta???? Nevieš, na čo sa skôr sústrediť a máš pocit, že nestíhaš? 

Ak ano, čítaj ďalej, možno sa ti moje riadky budú páčiť.

Podnikám už 15 rokov a kočky v mojom teame sa ma často pýtajú, ako to všetko zvládam, toľko úloh, povinností, meetingov, toľko zodpovednosti. Sú dni, kedy si len tak poletujem životom a všetko ide “samo”, sú však aj dni, kedy si pripadám, že stojím v oktagone a čakám na zápas so životom, ale v oboch prípadoch mám so sebou DIÁR. 🙂 Ou jéééé, vááážne, to je tajomstvo úspechu! Beng! Už toľko krát som počula vety tipu: “Ja nechcem byť otrokom kalendára… Ja si život neplánujem, nechávam sa unášať, žijem zo dňa na deň…Ja to mám v hlave!” V podstate s tým súhlasím. Nieje nič krajšie, ako NECHAŤ SA UNÁŠAŤ ŽIVOTOM. Dôvod prečo podnikám, nieje ten, že chcem mať z diára šéfa. Šéfa nemám už 13 rokov, som sama sebe šéfkou a neplánujem to meniť. Tým dôvodom, ktorý ma celý život motivuje, zdvihnúť zadok a otvoriť kalendár, je SLOBODA. Aby som mohla žiť slobodne, potrebujem FOKUS na niekoľko dôležitých vecí, bez ktorých by som slobodu nevybojovala… Preto beriem “papier, pero”, plánujem.

Čo si teda zapisujem, čo chcem mať každý deň pred očami ???

  • Moje priority, hodnoty, moje poslanie, moje sny a ciele, to – na čom mi naozaj záleží. Moje vďačnosti. Tráviš väčšinu dňa činnosťami, ktoré sú prepojené s tvojimi prioritami? Robíš veci, ktoré ťa nabíjajú energiou? Vieš, čo je pre teba v živote dôležité? Napíš si to! Poznač si, na akých pilieroch stojí tvoj život. A podľa nich zapĺňaj kalendár svojho života. Každý z nás potrebuje pracovať, súhlasím s tebou. Pracuješ však na živote podľa vlastných predstáv? Alebo na prioritách a plánoch niekoho iného???

  • Myšlienky, úvahy, plány do budúcnosti, sny a ciele. Stáva sa často, že si niečo naplánujeme a Boh nám to celé poprepisuje :). Je to v poriadku. Aj on má svoj diár a zrejme si to tam naplánoval trochu inak ako ty. Ber život, ako dobrodružnú výpravu s priateľmi. Naplánujete si, kam pôjdete, čo si so sebou vezmete, určíte si štart, trasu a cieľ… a potom si spolu užívate to bláznivé dobrodružstvo! Niektoré veci idú podľa plánu, niektoré zrušíte, lebo zistíte, že niesú dôležité, niektoré vypália ešte lepšie, ako ste si naplánovali. Najväčšiu hodnotu vraj nemá cieľ, ale cesta. Preto si počas tej cesty píš, uvažuj, plánuj a zaznamenávaj svoj rast. Veď kto vie, na koľko takýchto ciest životom sa ešte vyberieme? Možno je jediná a rozhodne stojí za zamyslenie.

  • Úlohy a aktivity, to – na čo nesmiem zabudnúť! Čím viac plánujem, tým viac času mi zostáva, aby som si užívala život, tak ako chcem. Naučila som sa robiť veci, na ktorých naozaj záleží, naučila som sa “mať ťah na bránu”. Základ úspechu je rozdeliť svoje denné úlohy a aktivity do 2 skupín: 1. Toto ma približuje k mojim snom, k životu podľa vlastných predstáv 2. Toto nie! 🙂 A potom je finta už len v tom – venovať sa viac tým činnostiam z prvej skupiny. Na každý deň si naplánujem pár úloh, ktoré CHCEM spraviť a preto ich aj urobím. V tomto bode je diár naozaj mojim šéfom. Naplánujem, zapíšem, vykonám, odškrknem ako splnené. Z mojich úloh sa teším, pretože každá má pre môj život určitý význam, prínos. Buď vďaka tomu niečo získam, alebo sa v niečom zlepším, posuniem.

Krok po kroku, deň po dni, úloha po úlohe – tak sa dosahuje úspech.

  • Dôležité meetingy, termíny, udalosti, “čo ma dnes / zajtra čaká”. Každý by chcel byť slávny, bohatý, úspešný, byť profesionálny športovec, uznávaný autor, top podnikateľ, každý by chcel OVOCIE TVRDEJ PRÁCE, ale nie každý ho v živote má. Ten rozdiel urobí fakt, či si OCHOTNÁ ZAPLATIŤ CENU za úspech. Tou cenou je napr.ísť na tréning, keď si ostatní idú opekať, alebo sa chystajú na žúr. Tou cenou je možno to, že sedíš na školení, miesto sedenia pred telkou. Je to jednoduché, ako nedeľné ráno. 🙂 Zapíšem do diára dôležitý termín, chápem, čo mi prinesie jeho dodržanie a nezruším to pre menej dôležité udalosti, ktoré sa na mňa tlačia. A ver tomu, že oni sa tlačia. Zavolá ti kamoška, ktorú si 100 rokov nevidela, máš problém s opatrovateľkou detí, rodičia potrebujú to a to, muž sa hnevá, prečo ideš práve dnes niekam, keď on nutne potrebuje ísť na dôležitý zápas hokejovej extraligy ( samozrejme ako divák, nie ako hráč haha! Nemyslím ale môjho muža, diáre máme zladené a často na tom hokeji sedíme spolu ). V tejto oblasti som veľmi prísna – môj diár, moje termíny, moje priority, môj život podľa vlastných predstáv. 

Čas beží, uteká a my ho buď strávime tak, ako chceme, s ľudmi, na ktorých nám záleží, naplníme ho zážitkami, ktoré majú nevyčísliteľnú hodnotu, urobíme zo života obrovské dobrodružstvo, alebo ho len tak “zabijeme”, pomaly – deň po dni, zabijeme ten čas činnosťami, ktoré buď nevedú nikam, alebo možno vedú k zaplateným účtom…. 

 

Verím, že som vás trošku inšpirovala, otvoriť ten diár a začať písať KNIHU SVOJHO ŽIVOTA. Niekedy stačí pár viet denne a úplne to zmení vaše priority, vaše nastavenie a vašu aktivitu. Ja sa do svojho diára pozerám 2 x denne. Ráno a večer. Stačí malé mrknutie očkom 🙂 … aby ste sa nestratili počas cesty a nezabudli, čo vlastne od toho života chcete. 

xo, ladyD

 

Message Us